Wieści z Pola, czyli w drodze do twórczego JA

Kiedy pisałam ten wpis przyszło mi do głowy, że główną dla mnie właściwością Pola jest to, że po prostu jest. Spokojnie otacza, przenika, wspiera przepływ i podkreśla to co może być dla kogoś istotne i wspierające. Z tą intencją przekazuję Wam garść informacji o projektach, inspiracjach i twórczych rozwiązaniach. Na wstępie opowiem o tym co się działo w ramach WYJŚĆ Z KLATKI i gdzie szukać informacji o projekcie. Następnie podzielę się refleksją na temat wprowadzania w ruch swojej twórczości, dodam co wraz z Fundacją Pole Rozwoju planuję i na koniec podzielę się twórczą inspiracją od Kasi Czajkowskiej. 

Co nowego w projekcie WYJSĆ Z KLATKI?  

Z fascynacją obserwuję każdy nowy wpis na blogu i Facebooku Kasi Czajkowskiej – Czułe Oko – fotografia portretowa i arteterapia. Za każdym razem utwierdzam się w przekonaniu że WYJSĆ Z KLATKI to podróż w stronę prawdziwego i twórczego ja. Poprzez wyzwania testujące naszą cierpliwość, bariery, które czasem nam zasłaniają drogę, mamy szansę dotarcia do własnych celów, poczucia spełnienia i doświadczenia pełnego oddechu w twórczym życiu. Wielopoziomowo, wielowątkowo, w swoim tempie. Kiedy myślę o fotografii, widzę spontaniczne sesje zdjęciowe, mini kadry chwytające ruch oraz poszukiwanie w otoczeniu kawałka siebie. Żeby móc swobodnie i bez ograniczeń to robić, potrzeba podstaw technicznych. Jeśli jeszcze nie widziałaś/widziałeś zapraszam do E-booka na temat technicznych aspektów obsługi aparatu fotograficznego (link do pobrania e-booka na dole strony). Dodatkowo co jakiś czas pojawia się warsztat Kasi rozwijający umiejętności fotograficzne i wspierający rozwój pasji do fotografowania – jak tylko pojawi się nowy termin – będziecie poinformowani 🙂   

O twórczym ja, czyli jak to było z wystawą i Wychodzeniem z KLATKI:  

Masz tak czasem, że w trakcie rozmowy wpada pomysł, który po prostu klika od razu? Taki pomysł „przy okazji”, którego nie da się odrzucić, bo coś w środku mówi „zrób to”. Tak też było z wystawą malarstwa w Galerii Metamorfozy w Warszawie. Pamiętam moment jak rozmawiałam z Kasią Czajkowską na temat dalszych kroków w projekcie. Opowiadałam o tym że domknęłam około 40 obrazów w 2 weekendy, że zamknął się duży rozdział w życiu i w mojej twórczości. W pewnym momencie Kasia mówi: „A może wystawa?”. Nie było już odwrotu – myśl ta zaczęła kiełkować. Spakowałam obrazy do samochodu, wsiadłam i przejechałam 300 km do Warszawy by zrealizować w pełni swoje wyjście z KLATKI. Wybieranie obrazów, obmyślanie opisu do wystawy, budowanie historii, sprawdzanie co pasuje z czym i dlaczego. Niesamowite, że jak tylko rozłożyłam wszystkie obrazy na podłodze – ta historia zbudowała się właściwie sama. Od najstarszych obrazów, postaci z zamkniętymi oczami, poprzez niejasne kształty, zamykające kolejne obszary rzeczywistości, poprzez malarstwo ni to cielesne, ni to eteryczne.

Dokończenie obrazów, zebranie ich i przewiezienie do galerii jest jak wprowadzanie twórczości w ruch. Do tego wszystko uchwycone na zdjęciach Kasi Czajkowskiej – zajrzyj do galerii Pola

O to chodzi z tym wprowadzaniem twórczości w ruch?  „Obrazy pakowane za szafy czy do przepastnych szuflad, nigdy nie nabiorą powietrza. Uważam, że twórczość w bezruchu trzyma autora w przeszłości. Tylko poprzez wniesienie ruchu, można pójść dalej. Zaakcentowanie w sposób symboliczny – jestem tu, przeszłam taką a taką drogę, a teraz otwieram się na kolejne wyznaczanie trasy, tak aby znowu być w drodze do twórczego JA”. Co myślisz, ma to sens? A może trzymasz jakiś kawałek twórczości w szufladzie? 

Jakie jeszcze wieści z Pola? 
Właśnie przygotowuję kolejny warsztat Vedic Art – Malarstwo intuicyjne, który odbędzie się 19-20 września w Katowicach! Jedna z dwóch części, gdyż całość to ok 30 godzin malowania, eksplorowania, przyjemności i twórczej uczty. Serdecznie zapraszam do udziału – szczegóły na stronie Pola. Jeśli chcecie dołączyć do grupy – zapraszam do kontaktu (E-mail, Messenger, formularz na stronie Pola Rozwoju). 

Na koniec inspiracja, czyli jak pracować z ruchem i ciałem: INSPIRACJE: Medytacja w ruchu od Iwony Centki przygotowane i nagrane przez Kasię. 

Pozdrawiam
Agata Brzóska

Opublikowano w

Agata Brzóska

Dodaj komentarz