„Wejdź w Pole…” – edycja 05/2023

Kolejna dawka podpowiedzi w ramach projektu „Wejdź w Pole”! Zaczynamy od pytań pełnych mocy!

  1. PYTANIA PEŁNE MOCY, czyli pytania zapraszające do refleksji, pomagające się zatrzymać… a może i pokierować w odpowiednim kierunku – wszystko po to, by podążać własną, naturalną drogą… ❤️ Zanim zaczniesz, warto przygotować sobie kartkę i coś do pisania – słowo zapisane ma inna moc 😉

Mój ulubiony instrument muzyczny to…
Kiedy słyszę dźwięki na tym instrumencie to czuję, przenoszę się do/zmieniam się w…
Na ile potrzebuję więcej to czuć, być w tym stanie?
Co by mi to dało? Jak bym się zmienił/a?

2. ĆWICZENIE – Tym razem proponuję Ci kilka pytań oraz ćwiczenie, które przeniesie Cię do alternatywnej rzeczywistości 😉 Wszystko po to by zaczerpnąć tego co może się przydać dziś.

*inspiracją do pytań jest książka Julii Cameron „Droga artysty”

Wersja do wydruku poniżej – znajdziecie tam również ćwiczenie na temat „5 wcieleń”

Jeśli masz jakiekolwiek pytania do ćwiczeń – prosimy o kontakt 😉

3. TWÓRCZA INSPIRACJA – Kolejne podpowiedzi w ramach „Inspiracji Twórczych”. Dobry sposób na poeksperymentowanie z niedoskonałością i bałaganem…. Twórczym bałaganem… Może to jest ten dzień kiedy wpuścimy więcej kreatywnego myślenia?

Celem zadań jest otwieranie się na swoje Twórcze JA, wychodzenie poza utarte schematy, odkrywanie nowych wniosków i odpowiedzi…

4. INSPIRUJĄCE KSIĄŻKI: Tym razem mamy 2 polecajki:

Ciekawa „Polecajka książkowa” na temat relacji matki i córki – inspiracja do podążania własną drogą, czyli „Odkrywanie wewnętrznej matki” Bethany Webster.

To co możemy przeczytać na www.raven.edu.pl :

„Bethany Webster zmienia sposób postrzegania relacji matka-córka.
Bethany Webster – pisarka, wykładowczyni, trenerka rozwoju. W roku 2013 zaczęła pisać blog o Matczynej Ranie, który bardzo szybko stał się źródłem inspiracji dla tysięcy czytelniczek, a wkrótce potem podstawą do napisania książki Discovering The Inner Mother (Odkrywanie Wewnętrznej Matki), której z niecierpliwością oczekiwały kobiety z całego świata. Autorka prowadzi warsztaty, konsultacje i wykłady, jeżdżąc po całym świecie i dzieląc się swoją wciąż rosnącą wiedzą i doświadczeniem. Pomaga kobietom zdobywać umiejętności przywódcze i towarzyszy im w rozwoju osobistym.
W książce Odkrywanie Wewnętrznej Matki Bethany Webster łączy badania nad zjawiskiem traumy, teorię feministyczną i nauki psychologiczne z osobistą historią relacji z matką. Opisuje konsekwencje, jakie niesie ze sobą utrwalona przez patriarchat i przekazywana z matek na córki międzypokoleniowa trauma, próbując zrozumieć, jak można przerwać ten destrukcyjny cykl. Stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kobiety często są nieśmiałe i ciche, dlaczego nie pozwalają sobie na rozwój zawodowy i osobisty. Zastanawia się, co takiego napędza niepewność i brak pewności siebie, których tak często doświadcza wiele kobiet.

Przyczyną kobiecej traumy autorka upatruje w systemowym pozbawieniu praw kobiet przez patriarchat, które to zjawisko nazywa „Matczyną Raną”. Wyjaśnia, że cykl ten jest utrwalany przez zranione matki, które nieświadomie przekazują swoim córkom krzywdzące przekonania i zachowania.
Webster kompleksowo opisała wzorzec toksycznej dynamiki w relacji między matką a córką. Krok po kroku pokazała proces kształtowania się scenariusza zachowań córki oraz to, w jaki sposób może ona uratować swoją wewnętrzną podróż i przezwyciężyć ograniczenia dzieciństwa, uzyskując dostęp do swojej Wewnętrznej Matki. Bardzo wnikliwa i pilnie potrzebna książka.”
– dr James Hollis, analityk jungowski, autor kilkunastu książek poświęconych psychoanalizie i rozwojowi
„Z uduchowieniem i wdziękiem Bethany Webster zachęca kobiety do zerwania międzypokoleniowych więzów spajających córki z patriarchalnymi matkami, które nie potrafiły ofiarować im pozytywnego obrazu siebie, a które mogą czuć się zdradzone lub wściekłe, gdy ich córka ośmiela się stać sobą.”
– Phyllis Chesler, pisarka, psychoterapeutka, feministka, autorka wielu książek poświęconych m.in. tematyce gender, zdrowiu psychicznemu i przemocy wobec kobiet
Przekład: Małgorzata Kalinowska, Agnieszka Jadwiga Kisiel

Chcielibyśmy również zarekomendować Wam książkę Brene Brown „Z wielką odwagą”. Jeśli ktoś z Was czytał – dajcie znać jak wrażenia 🙂

To co możemy przeczytać o tej książce:

Maya Angelou:

„Aby zyskać prawdziwe poczucie przynależności, nie trzeba się zmieniać – trzeba być sobą.
Dopasowanie się czy samotność?
Pragniemy być częścią czegoś większego. Kiedy nie mamy poczucia przynależności do danej grupy społecznej, kultury czy nawet rodziny, czujemy się samotni, słabi i skrzywdzeni. Dlatego często stajemy przed trudnym wyborem – możemy dopasować się lub wybrać samotność. Doktor Brené Brown przekonuje, że jest inna droga – najważniejsze to mieć odwagę przynależeć do samego siebie. Udowadnia, że nasza przynależność będzie prawdziwa tylko wtedy, gdy my będziemy autentyczni.
Kompromis czy konfrontacja?
Jeśli zdecydujemy się na walkę o samoakceptację bez oglądania się na to, co robią inni, wkroczymy na teren nieznany, pełen niejasnych i nowych zasad. Będziemy musieli skonfrontować się ze światem i jego ideologiami. Brené Brown przedstawia na to sposób: cztery praktyki, które – jeśli wdrożysz je do swojego codziennego życia – pozwolą ci wyrwać się ze społecznych ram i być sobą. Bez dostosowywania się, udawania czy podporządkowywania się innym w imię poczucia bezpieczeństwa.
Szukanie przynależności za wszelką cenę czy tworzenie własnej ścieżki?
Brené Brown, autorka bestsellerów „New York Timesa”, w tym książek Rosnąc w siłę i Z wielką odwagą, tym razem redefiniuje badane od ponad 10 lat pojęcie prawdziwej przynależności i pokazuje, że poczucie przynależności można osiągnąć bez rezygnacji ze swojej autentyczności czy wolności. W charakterystyczny dla siebie sposób Brown łączy badania, opowieści i szczere wyznania, ponownie nadając ton debacie kulturowej i jednocześnie precyzyjnie wytyczając ścieżkę do samoakceptacji.
Człowiek jest wolny tylko wtedy, gdy sobie uświadomi, że nigdzie nie przynależy, zupełnie nigdzie, ponieważ jego miejsce jest wszędzie.

Anna Sarnacka-Smith, konsultant HR, autorka książki Everest lidera:

„To jedna z najważniejszych dla mnie książek… Bo to książka o mnie, mojej potrzebie odnalezienia się w tym pędzącym świecie, pełnym oczekiwań, nakazów, zakazów. A może to też opowieść o Tobie? Bo czy nie w każdym jest gdzieś pragnienie tego, aby czuć się dobrze samemu ze sobą wśród innych ludzi i tego, co przynosi kolejny dzień? Dość łatwo jest przewracać kolejne strony tej książki, ale trzeba mieć w sobie dużo odwagi, aby wdrożyć to, do czego zaprasza nas Autorka. Tak, cena tego jest wysoka, ale nagroda wielka…”

Joanna Olekszyk, redaktor naczelna magazynu SENS:

„Z odwagą w nieznane to ważna i mądra książka, która uderza w nasz największy lęk: lęk przed samotnością. Dlatego tak bardzo chcemy gdzieś przynależeć, być „czyimś”, mieć „swoich”. Brené Brown oswaja ten lęk i pokazuje, że pojawia się on tylko na początku cudownej i koniecznej drogi do odnalezienia siebie. Udowadnia, że kiedy człowiek nigdzie nie przynależy, jego miejsce jest wszędzie, bo zawsze przynależy do siebie.”

Polecajki książkowe są tworzone we współpracy z Czułe Oko – fotografia portretowa i arteterapia / Katarzyna Czajkowska <3

5. POLECANY PODCAST – Zapraszamy do wysłuchania wykładu Anny Gabryjelskiej-Basiuk, psycholożki, terapeutki i superwizorki Instytutu Psychologii Procesu, który odbył się w ramach 3. Konferencji Psychologii Procesu POP Inspiracje. Tytuł podcastu: „Praca indywidualna a praca z szerszym polem w psychologii procesu”

LINK: https://www.buzzsprout.com/936697/9955365-praca-indywidualna-a-praca-z-szerszym-polem-w-psychologii-procesu

Podcasty pochodzą ze zbiorów Instytutu Psychologii Procesu.

Instytut Psychologii Procesu: www.processwork.pl https://www.facebook.com/InstytutPsychologiiProcesu
https://www.instagram.com/instytutpsychologiiprocesu/

6. CYTAT – Coś o świadomości chwili. Oddech jest ważny, oddziela jedno słowo od drugiego, zaprasza do refleksji, pobudza, daje ukojenie…

Obserwuj nas na Facebook 🙂

————————————–

Chcesz nas wesprzeć finansowo? Możesz zrobic to poprzez:
— darowiznę bezpośrednio przelewem na konto:
Fundacja Pole Rozwoju
Konto: 36 1600 1462 1873 8588 2000 0001
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe
stawiając kawę dla Ekipy Pola Rozwoju: https://buycoffee.to/polerozwoju

Postaw mi kawę na buycoffee.to
robiąc zakupy online z bezpłatną darowizną
https://fanimani.pl/polerozwoju/

Opublikowano w

Agata Brzóska

Dodaj komentarz