Wystawa malarstwa w ramach WYJŚĆ Z KLATKI

Wystawa w ramach projektu:

Projekt WYJŚĆ Z KLATKI jest z pewnością projektem wielopoziomowym. Z fascynacją obserwuję wszelkie wydarzenia, które dzieją się „przy okazji” – wciągające rozmowy, przypadkowe zaproszenia, tudzież wpadające znienacka myśli i wglądy. Tak też było z wystawą malarstwa w Galerii Metamorfozy w Warszawie.

Bardzo się cieszę, że się udało zrealizować tak spontaniczny pomysł. Pamiętam moment jak rozmawiałam z Kasią Czajkowską na temat dalszych kroków w projekcie. Opowiadałam o tym że domknęłam około 40 obrazów w 2 weekendy, że zamknął się duży rozdział w życiu i w mojej twórczości. W pewnym momencie padł pomysł: A może wystawa? Jak to w Polu bywa – zarezonowało.

Wystawa malarstwa a Wyjście z KLATKI:

Pierwszy raz w życiu mogłam doświadczyć wychodzenia z Klatki aż tak bardzo. Wybieranie obrazów, obmyślanie opisu do wystawy, budowanie historii, sprawdzanie co pasuje z czym i dlaczego. Niesamowite, że jak tylko rozłożyłam wszystkie obrazy na podłodze – ta historia zbudowała się właściwie sama. Od najstarszych obrazów, postaci z zamkniętymi oczami, poprzez niejasne kształty, zamykające kolejne obszary rzeczywistości, poprzez malarstwo ni to cielesne, ni to eteryczne. Twarze, postaci, wychodzenie do świata z wielobarwnymi kompozycjami i skrywane pod postacią różnych form, ciche przekazy. Duże wzruszenie ❤

„Pokazywanie innym swojej pasji jest dużym aktem odwagi, który bardzo doceniam. Dzięki temu możemy wzajemnie się inspirować, wzbogacać, lepiej rozumieć, a nawet poczuć ulgę, że nie jesteśmy sami” Pisze na swoim facebooku Kasia Czajkowska ( Czułe Oko – fotografia portretowa i arteterapia)

Tak, to spore wyzwanie wyjść do świata ze swoją twórczością. Jest w tym coś z nagości. Autor często dobrze wie co w obrazach jest ujęte – kawałek duszy który nie zawsze chce być odczytywany przez świat. Z drugiej strony, obrazy pakowane za szafy czy do przepastnych szuflad, nigdy nie nabiorą powietrza. Uważam, że twórczość w bezruchu trzyma autora w przeszłości. Tylko poprzez wniesienie ruchu, można pójść dalej. Zaakcentowanie w sposób symboliczny – jestem tu, przeszłam taką a taką drogę, a teraz otwieram się na kolejne wyznaczanie trasy, tak aby znowu być w drodze do twórczego JA.

Kilka słów o wystawie „W drodze do twórczego Ja”

To była długa podróż. Od porzucania nadmiaru, po branie garściami. Jakbym zatrzymywała się co chwilę i patrzyła na mapę, na której widniała wciąż nieprzebyta droga. Obrazy, które śniły się po nocach, wychodziły prosto spod pędzla. Pamiętam jak w jeden dzień namalowałam ich 11. Zawzięcie chciałam uporządkować rzeczywistość, dotrzeć do sedna. Pojawiały się pytania, wglądy, fascynujące dialogi, nurtująca cisza, bądź ciekawskie wołania. Wciągające i zniechęcające do ostatecznego postawienia kropki nad „i”. Wraz z obrazami zmieniał się świat, pojawiały się kolory, ostrzejsze linie, skupienie i ekspresja. Testowanie i przygotowywanie się na kuszące wyjście w świat. Kilka tygodni temu dokończyłam obrazy. Podjęłam taką decyzję. Zapragnęłam poczuć pustkę, kiedy patrzę na nie wszystkie. Pustkę z której wyłania się twórcze Ja. Opowiedziałam historię. To wyjście do świata. To dobry czas.

Chętnych zapraszam do Galerii Metamorfozy ul. Marszałkowska 81 lokal 20 Warszawa – otwarte w każdą środę. W inne dni prosimy o kontakt z fundacja@fundacjametamorfozy.org.pl (tel. 608-096-237). Wystawa dostępna będzie tylko w sierpniu.

Wkrótce będzie możliwość zwiedzania wystawy wirtualnie. Żeby być na bieżąco – zapraszamy to Newslettera Fundacji Pole Rozwoju/ Pole Rozwoju. Sprawdzamy dla Was co nowego pojawia się w ramach projekty WYJŚĆ Z KLATKI.

PARTNER Fundacja Metamorfozy

O PROJEKCIE WYJŚĆ Z KLATKI:
https://blog.czuleoko.com/wyjsc-z-klatki-przestrzen-tworczych-inspiracji/

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego– Kultura w sieci

Opublikowano w

Agata Brzóska

Dodaj komentarz